Zemin Yapısı ve Renklerin Psikolojiye Etkisi

Bizler özel yaşamlarımızda da iş yaşamımızda da kendimizi daha iyi hissetmek isteriz ve bazılarımız bunun için giydiği kıyafetin renkleri ve desenine dahi dikkat eder. Çünkü renklerin ve desenlerin psikolojimiz üzerinde etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ve bu hiç de kulak ardı edilecek bir konu değildir.  Renk, insanlar üzerinde hem psikolojik hem de fiziksel etkiler yaratabilmektedir. Bu konuda yapılan birçok deney ve çalışma renklerin kişilerde olumlu ve olumsuz etkiler uyandırdığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

 

Evlerimizdeki, iş yerlerimizdeki mobilyaları da bu konuya dikkat ederek alırız. Mobilyalar ve objeler dışında dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır o da yer döşemelerinin renk ve deseni. Sürekli olarak gördüğümüz ve ayak bastığımız yer döşemelerinin de psikolojik etkileri söz konusudur.

Yer döşemesi renkleri

  • Kırmızı tonlu yer döşemeleri acıkma hissini arttırdığı için mutfaklarda kullanılabilir.

 

  • Yeşil tonlu olanlar rahatlık hissini arttırır, sakinleştirir, doğallığa iter ve heyecanı alan bir özelliği vardır.

 

  • Beyaz renk veya beyaza yakın yer döşemeleri saflığı, temizliği, sadeliği ifade ettiği için evlerde ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilir fakat bunun yanında hastaneler, klinikler, laboratuvar için de en uygun renktir.  Çünkü ortamın temiz olduğu algısını oluşturur.

 

  • Yer döşemesinde kahverengi kullanmak doğal hayatı ifade eder toprak ana ve ağaçların rengidir ve lamine parkenin kullanıldığı alanlarda kahverengi daha fazla görülür.  Çünkü Lamine parke ahşaptan yapılır. Ahşap gibi doğal malzemeler renkleri bakımından daha sıcak bir etki yaratmaktadır ve ortama samimi bir hava katar. İnsanda güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik hissini de verebilen bir renk olduğu için ofislerde ve mağazalarda da kullanılabilir. Lamine parkeden bahsetmişken şunu da söylemeden geçmeyelim; bu parke türü yüksek frekanslı sesleri yuttuğu için sakin sessiz bir ortam sağlar ve bu özelliği sayesinde huzurlu olma hissini ortaya çıkarır.

 

  • Renklerde son olarak turuncu tonları ise yer döşemeleri için neşe verici, ısıtıcı, birlik olmaya yönlendirici bir etkiye sahiptir.

Yer döşemesi dekorasyon

 

Yer döşemelerinde belirgin çizgiler ve desenler kullanılmasa da kullanıldığında bunların da psikolojik etkileri vardır. Örneğin parkedeki dairesel şekiller odada canlılık, enerji, hareket hissini arttırır. Ayrıca odadaki objelerin hareketi fazlaysa zemini sade tutmak daha faydalıyken, objeler durağan hareketsiz ve sadeyse yer döşemesinin deseni ve rengini hareketli tutmak denge hissini verdiğinden dolayı oldukça faydalı olacaktır.

Her birimizin karakterine göre iyi hissettiren renk ve desenler değişkenlik gösterdiği gibi, etkileri en belirgin olanlar yukarıda saydıklarımızdır. 

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı