Işıl Işıl Parkeler İçin İpuçları

    Zemin, bir mekana estetik anlamda en fazla değer katan ve görsel güzellik ölçütlerini belirleyen yapı taşıdır. Zemin kaplamaları varlıklarıyla oluşturdukları arka fonda, insanlar için fark ettirmeden mekan içi bir spesifik algı oluşturur. Bu alt yapıda oluşan algıyı da kirli ya da lekeli zeminlerle mahvetmek istemeyiz. Siz de aslanın yattığı yerden belli olduğuna inananlardansanız gelin ışıl ışıl parkeler için birkaç altın kuraldan haberdar olun.


    Düzenli Bir Temizlik Rutini: Her şeyden önemlisi güzel ve temiz görünen, uzun ömürlü kullanılmasını istediğimiz parkelerimiz için her şeyde önce düzenli bir temizlik ve bakım rutini yapmak şart. Çok ağır ya da pahalı kimyasallara gerek kalmadan, düzenli bir bakım örgüsünde yer kaplamanızı ilk günki şıklığıyla korumak mümkün.


    Biraz Bebek Şampuanı: Adeta bir bebek cildi gibi pürüssüz ve parıldayan bir zemin elde etmek için bebek şampuanı kullanmak ironi değil. Siz de yüzey silicileri yerine ya da onlarla birlikte bir miktar bebek şampuanı kullanarak parkenize her seferinde yeniden doğmuş efekti verebilirsiniz.


    Sert Fırçalı Temizlik Gereçlerinden Kaçının: Sert fırçalı temizlik gereçleri zemininizi katman katman inceltemek, çizmek ve parke ömrünü kısaltmaktan başka bir şey sağlamaz. Daima yumuşak fırçalı ürünler tercih edin. Unutmayın parkenize ne kadar iyi davranırsanız o da o kadar süre en sağlıklı formuyla sizlerle birlikta olacaktır.


    İnatçı Lekelere Alkolle Müdahale: Oje, mürekkep, uhu, saç boyası. Alkol ve suyu eşit karıştırdığınız karışımı uyguladıkatan sonra hiçbirinin parkeniz üzerinde şansı yok.


    Her Türlü Sıvıya Acil Müdahale: Sakın üzerine su dökülmüş parkeniz için kendi kendine kurusun gafletine düşmeyin. Çabuk hareket etmek sıvının alta gitmesine engel olacaktır. Solmamış, kabarmamış, güzel görünümlü parkeler için tembellik yapamayız.


    Parke Sihirbazı Sirke: Parkenizin eski canlı rengini yavaş yavaş kaybettiğini mi düşünüyorsunuz? Suyla sirkeyi eşit miktarda karıştırın ve parkenize nazikçe uygulayın. Sakın suyla seyreltmeden sirkeyi zemine temas ettirmeyin. Zira asidik yapısı parkelerinizde dönülmez hasarlar bırakabilir.
    

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı