Parke Altı Şiltesi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Parke Altı Şiltesi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

 

Daha önce yazılarımızın birinde parke altı şiltesinin ne olduğundan kısaca bahsedip yararlarını sizler için maddelemiştik. Parke altı şiltesinin yararlarından bahsettikten sonra bazı sorular geldi. Bu soruları sizler için toparlayarak yazı haline getirdik. Şimdi Parke altı şiltesinin ne olduğundan bahsedelim.

Şilte Nedir?

Parke altı şiltesi, yer döşemelerinin altına döşenerek parke ile zemin arasındaki boşlukları doldurmaya yarayan, parkenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan bir yalıtım malzemesidir. Parke altına şilte döşenmesinin sebebi; parke ile zemin arasındaki bağlantıyı sağlamasıdır.

 

Şilte Döşeme

 

 

Şiltenin İşlevleri

Parke ile zemin arasındaki bağlantıyı sağlayan parke altı şiltesinin asıl işlevleri aşağıdaki gibidir.

*  Montaja Uygunluğun Sağlanması,

* Parkenin Korunması,

* Parkenin Özelliklerinin İyileştirilmesi,

* Parkeyi Nem ve Rutubete Karşı Koruma,

* Isı İzolasyonunun Verimini Artırma,

* Geçici veya Sürekli Baskılara Karşı Parkeyi Koruma,

* Zedelenmelere Karşı Koruma,

* Ses İzolasyonunu Yapma

 

Parke Altı Şiltesi

 

Şilte Ne İçin Kullanılır?

Parke altı şiltesinin işlevlerinde de bahsettiğimiz gibi şilteler, parkenin doğru şekilde montajının yapılmasını sağlar.Şilte zemin ile parke arasındaki boşlukları giderir ve bu şekilde montaj düz bir zeminde yapılarak yer döşemenizde kabarıklar oluşması engellenir. Şiltenin parke ile zemin arasındaki boşlukları gidermesinin bir iyi özelliği ise; arada boşluk kalmadığı için nem ve rutubetin oluşmasının engellenmesi ve bu şekilde parkenin uzun süre korunmasıdır. Şilte ile parkelerin üzerine büyük bir yük olarak binen mobilyaların basıncı yumuşatılır ve yer döşemenizin ezilmesi engellenir. Üstelik mobilyalarınızın sürekli basıncı dışında ani düşen sert cisimlere karşı da şilte kullanılmalıdır çünkü ani düşen nesneler parkenizde oyuk oluşturabilir ama şilte sayesinde parkeniz esneklik kazanır ve darbelerin zararları en minimuma indirilir. Parkenin özellikleri arasında olan ayak sesini engelleme ve yürüme konforu gibi fonksiyonların daha verimli hale gelmesi sağlanır. Genelde parkelerimiz yerden ısıtma için uygundur fakat şilte sayesinde ısı izolasyonu da maksimum hale getirilir.

Bu yazımızda size şilteyi tanıttık ve neden kullanıldığını açıkladık. Eğer şiltenin faydalarını merak ediyorsanız yazımızın başında bahsettiğimiz, “Parke Altı Şiltesinin 6 Faydası” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı