Ahşap Yer Döşemelerinin Kullanımı

Ahşap Yer Döşemesi Nedir?

Ahşap yer döşemeleri kategorisinin içine lamine parkeler ve ahşap deck ürünleri girmektedir. Ahşap yer döşemeleri %100 doğal olması ile dikkat çeker. %100 doğal olan bu ürünler özellikle sağlığınız için tercih etmeniz gereken yer döşemeleridir. Ahşap yer döşemeleri yapısı gereği tozu yüzeyinde barındırmaz ve anti-bakteriyeldir. Bu sayede sağlığınız için bakteri oluşumunu engeller. Ahşap yer döşemeleri sağlık açısından yararlı olduğu kadar ruhunuz için de yararlıdır. Doğal yapısı ve doğal görüntüsü sayesinde doğal ortamda hissettiren ahşap yer döşemeleri ruhunuzu okşayarak üzerinde huzur bulmanızı sağlar. Tabi bu kadar avantajı olan ve size çok iyi gelen ahşap yer döşemelerinin de sizin ilginize ihtiyacı olabiliyor. Ahşap yer döşemelerinin bakımına bir göz atın.

 

Ahşap Yer döşemeleri

 

Ahşap Yer Döşemelerinin Bakımı

1) Mekan Isısı

Ahşap malzeme döşenen mekan ısısının 24 ºC’nin üzerinde olmaması ve ortamdaki nem oranının %45 ile %60 arasında olmasını tavsiye ederiz. Ortamdaki sıcaklığın çok yüksek ve nem oranının çok düşük veya çok yüksek olması insan sağlığı kadar ahşap yer döşemelerine de zarar vermektedir.

 

2) Ortamın Havalandırılması

Ahşap malzemenin döşendiği ortamın havalandırılması iyi yapılmalıdır. En az haftada iki kere yarım saatlik havalandırmalar yapılarak ahşap yer döşemesinin nefes alması sağlanmalıdır. Bu havalandırma sırasında yer döşemesinin çok fazla güneşe maruz bırakılmamasına özen göstermelisiniz.

 

3) Sistre ve Cila Yapımı

Ahşap yer döşemeleri zamanla yeni görüntüsünü kaybeder, cilası bozulur ve kıymık oluşabilir. Fakat Ahşap yer döşemelerinin en güzel özelliği sistre ve cilasını, yapısı bozuldukça yapabilir ve sürekli yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Sistire işlemi parkenin zımparalanması, parke aralarındaki boşlukların doldurulması, yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi işlemidir. Cila ise tüm bu işlemlerden sonra parkenin parlatılmasıdır. Bu işlemi ahşap yer döşemenizin yapısı bozuldukça uygulayabilir ve bu sayede ömür boyu kullanabilirsiniz.

 

Ahşap Deck

 

 

Neden Ahşap Yer Döşemesi?

 

  1. *Ahşap yer döşemeleri doğal olması yönünden sağlığınıza en yararlı malzemedir.
  2. *Doğal görüntüsü sayesinde her mekana uyum sağlar.
  3. *Bulunduğu ortama estetik görüntüsünü yansıtarak mükemmel tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlar.
  4. *Sistre ve cilalama işlemi yapabilmeniz açısından ömür boyu kullanılabilir.
  5. *Ömür boyu kullanılabildiği için Ahşap Yer Döşemeleri bütçenizi sarsmaz.
  6.  

Eğer ahşap yer döşemelerinin yararları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Ahşap Zemin Kaplamalarının Faydaları” başlıklı yazımızı okuyun.

 

 

Diğer Yazılar

Kompozit Deck Modelleri ve Uygulaması Nedir?
28.10.2020

Kompozit Deck’in iki ana çeşidi vardır. Bunları Kompozit Deck ve Kompozit Karo Deck olarak ayırabiliriz. Döşenecek mekanın genişliği, dekorasyonu, mekanın kullanım alanına göre kompozit deck istenilen şekilde tercih edilebilir.

Devamı
Ahşap Dekorasyonuna Uygun Parke
16.10.2020

Ahşap dekorasyon yıllardır evlerde en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden olmuştur. Ahşap dekorasyon modeli, farklı model ve renklerde yapıldığında evin pek çok farklı havaya bürünmesini sağlayabiliyor.

Devamı
Uygun Parkelerle Ofisinizi Sanat Galerisine Dönüştürün
06.08.2020

Her şeyi baştan yaratmaya gerek yok. Estetiğin anahtarı ayaklarınızın altında. Her gün üstünde yürüyüp geçtiğiniz zemin döşemeleri aslında kafalara en çok işleyen görsellerin başında geliyor.

Devamı
Havuz Kenarlarında Şıklığı Güvenilirlikle Taçlandırın
06.08.2020

Evinizin ya da sitenizin bahçesindeki havuzun keyfini sürmenin en güzel olduğu zamanlardayız. Siz de bahçesinde havuzu olanlardansanız bunun çekici avantajlarının yanında itici deazavantajlarını da iyi bilirsiniz.

Devamı